JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRZEDSZKOLA

WSPÓŁPRACA. W przedszkolu wymaga się od dzieci współpracy oraz wykonywania pewnych czynności na zmianę z kolegami i koleżankami. Dzieci nie zawsze szybko się tych zasad uczą, zatem wykorzystujcie każdą nadarzającą się w domu okazję. Na zmianę bawcie się tą samą zabawką i układajcie tę samą układankę, wspólnie przygotowujcie w kuchni posiłki i róbcie pranie (np. dziecko podaje mokrą bieliznę, a wy ją rozwieszacie). Nie rozpaczajcie jeśli domowa współpraca wam nie wychodzi - dzieci są na ogół o wiele bardziej chętne do wspólnych działań, kiedy nie przebywają w towarzystwie rodziców.

SPRZĄTANIE. Jeśli do tej pory malec nie uczestniczył w żadnych domowych pracach, najwyższy czas wprowadzić obowiązki. Skoncentrujcie się na czynnościach, które będzie musiał wykonywać w przedszkolu: układanie zabawek, sprzątanie ze stołu, mycie pędzelków do malowania itp.

SŁUCHANIE POLECEŃ. Wymyślcie zabawę składającą się z poleceń (malec też będzie musiał wykonywać w przedszkolu jakieś polecenia), wykrzykując jednocześnie kilka po kolei(„Podnieś szczotkę do włosów, uczesz sobie grzywką, okręć się dwa razy dokoła i przynieś mi szczotkę”). Nie przejmujcie się, jeśli maleć nie wykona poleceń zbyt dokładnie. Prawdopodobnie w przedszkolu będzie bardziej precyzyjny. Starajcie się, by zabawa była śmieszna, i nie zmuszaj dziecka do niczego.

DOKONYWANIE WYBORU. W przedszkolu dzieci muszą w pewnych sytuacjach podejmować decyzje. By przyzwyczaić do tego waszego przedszkolaka, stawiajcie go często w sytuacjach wyboru („Czy chcesz się bawić klockami czy układanką?”, „Czy chcesz na śniadanie płatki z mlekiem czy zapiekankę z serem?”).

ORGANIZACJA DNIA. W niektórych rodzinach życie toczy się według ściśle określonego planu, w innych spontanicznie. Jeśli należycie do drugiej kategorii, postarajcie sie włączyć do rozkładu dnia malca trochę zaplanowanych zajęć. Możecie nawet powiesić ilustrowany plan dnia, by malec mógł go sobie „przeczytać”(np. Książka będzie oznaczała czytanie bajek, kanapka – drugie śniadanie, klocek – sprzątanie zabawek po skończonej zabawie).

NAWIĄZYWANIE KONTAKTÓW Z INNYMI DZIEĆMI. Jeśli do tej pory wasz maluch nie spotykał się regularnie z innymi dziećmi, zorganizujcie kilka spotkań przed pójściem do przedszkola. Nie należy jednak przesadzać, dziecko może zmęczyć się „życiem towarzyskim”jeszcze przed rozpoczęciem roku przedszkolnego.